Doç. Dr. Mehmet Kaplan (Resmi Web Sitesi) Genel Cerrahi Uzmanı
Hızlı Ulaşım
 » Anasayfa
 » Medikal İstatistik
 » Diyabet Cerrahisi
 » Obezite Cerrahisi
 » Doktorlar İçin
 » Hastalar İçin
 » Kıl Dönmesi
 » Video Galerisi
 » Hakkımda » Fotoğraf Albümü » Duyurular » Ziyaretçi Defteri » İletişim
 
Anasayfa » Hastalar İçin » Anal Kaşıntı
Pruritus ani de denilen anal (makat bölgesi) kaşınma sık rastlanan bir sorundur. İnatçı anal kaşıntı, çocuklarda ve yaşlılarda daha sık görülen bir durumdur. Çocuklarda bu durum, sık rastlanan bir parazit olan kıl kurdunun (E.vermikularis) varlığına bağlı olabilir. Erişkin yaşta ise çok farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir.
Anal kaşıntı sendromunun tedavisi zor olup, doğru prensiplerle yaklaşım sağlanmadığında hastalarda ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir.

TANI:
Hastalığın öncelikle organik bir nedene bağlı olmadığı gösterilmelidir. Anal kaşıntı (Pruritus ani); sedef hastalığı gibi bir deri hastalığınından, deri kanserine, mantar infeksiyonuna ve o bölgenin diğer hastalıkları olan hemoroid, anal fissür, anal fistül gibi geniş bir hastalık yelpazesinin sonucu olabilir. Tanı muayene ve laboratuar testleri sonucu ile konulur. Bu hastalıklar anal kaşınmanın nadir nedenleridir. Çoğu kez kaşınmanın kesin nedeni bulunamaz ve nedeni bilinmeyen (idiopatik) olarak tanımlanır.

SORUMLU TUTULAN BAZI FAKTÖRLER VE UYARILAR :
Aşırı bakım : Bazı kişiler, makat bölgesini sert bir sabun bezi ve sabunla iyice temizlemeye çalışırlar. Bu durum, bölgenin kaşınmasına, yanmasına ve tahriş olmasına yol açabilir.
İlaç reaksiyonları : Bazı kişilerin kaşınmayı geçirmek için kendi başlarına kullandıkları ilaçlar tahrişe yol açarak kaşınmayı ve yanmayı arttırabilir.
Stres : Bazı doktorlar kanıtlanmamış olsa da, olağan dışı stresin kaşınmaya yol açabileceğine inanmaktadırlar.
Anal kasların gevşemesi : Normalde anal kanalı kapalı tutan kaslar gevşediğinde, dışkı dışarı sızarak deride tahrişe yol açar ve kaşıntıya neden olabilir. Örneğin daha önce anal ameliyatlar (hemoroid ameliyatı, vb.) geçirmiş kişiler bu tür rahatsızlıklara day olabilirler.
Kötü Bakım : Eğer dışkılamadan sonra uygun temizlik yapılmazsa, anüs bölgesindeki dışkı artıkları tahrişe ve kaşınmaya neden olabilir.

TEDAVİ:
1. Kaşımayı kesin ... Sürekli kaşınma tahrişe yol açar. Ne kadar çok kaşırsanız o kadar çok kaşınırsınız.
2. Bölgeyi temiz tutun ... Gece, gündüz ve her dışkılamadan sonra ılık su ile temizlenin.
3. Kulaktan dolma bilgilerle krem, fitil… vs ilaçlar kullanmayın. Bu yanlış yaklaşım tedavinizi daha da güçleştirecektir.

BÖLÜMÜMÜZDE ANAL KAŞINTI TEDAVİSİNDE UYGULANAN YENİLİKLER
Bu önerilere rağmen geçmeyen şikayeti olan hastalarımızı biz kliniğimizde gerekli araştırmaları yaptıktan sonra, farmakoloji bölümü tarafından hazırlanan özel ilaçlar ile tedavi ediyoruz. Anal bölge deri-deri altı tabakasında bulunan serbest sinir uçlerının aşırı duyarlılığını gidermekte faydalı olduğu saptanan bazı özel formulasyonlar ile tedavi olmanız mümkündür
 
yukari