Doç. Dr. Mehmet Kaplan (Resmi Web Sitesi) Genel Cerrahi Uzmanı
Hızlı Ulaşım
 » Anasayfa
 » Medikal İstatistik
 » Diyabet Cerrahisi
 » Obezite Cerrahisi
 » Doktorlar İçin
 » Hastalar İçin
 » Kıl Dönmesi
 » Video Galerisi
 » Hakkımda » Fotoğraf Albümü » Duyurular » Ziyaretçi Defteri » İletişim
 
Anasayfa » Hastalar İçin » Anal Çatlak - Fissür
Anal bölge (makat) çevresindeki yırtıklar/çatlaklardır. Genellikle kabızlık (konstipasyon) gibi düzensiz dışkılama alışkanlıklarına bağlı olarak gelişir. Hamilelik ya da doğum ile provoke olabilir Anal bölgede dışkılama sırasında yırtılır tarzda şiddetli ağrı ile karakterlidir. Bu ağrı, dışkılama sonrası da bazen saatlerce devam edebilir. Ağrı dışında, kaşıntı ve akıntıya bağlı iç çamaşırı kirlenmesi olabilir.
TANI: Proktoloji Ünitesinde muayene ile tanı rahatlıkla konur. İlk etapta endoskopik kontrol ağrı nedeniyle yapılmaz.
TEDAVİ: Hastalık erken evrede (akut) tanınırsa kolaylıkla tedavi edilir; ameliyat ya da başkaca girişimlere gerek olmaz. Tedavisinde akut alevli dönemlerde anestetik kremler, sıcak oturma banyoları kullanılır, diet önerilerinde bulunulur. Kabızlığın giderilmesi ve düzenli bir barsak alışkanlığı sağlanmasıyla hastalık kısa sürede iyileşir. Hastalığın kronikleşmesi durumunda ise yukarıda tanımlanan konservatif yöntemler genelde yetersiz kalacaktır. Kronik anal fissürün klasik tedavisi cerrahidir.

ANAL FİSSÜR (ÇATLAK) TEDAVİSİNDE UYGULADIĞIMIZ YÖNTEMLER VE YENİLİKLER: Kronik anal fissürlerin nonoperatif (ameliyatsız) tedavisi için çağdaş bazı yöntemler uyguluyoruz. Ekibimizce yeni bilgiler ve teknoloji çerçevesinde: BOTOX injeksiyonu (Makat çevresindeki kasların spazmını gideren ilaç) GTN (Makat çevresindeki kasların spazmını gideren krem) uygulaması yapılmaktadır. Bu tedavi ile çoğu hastada ameliyata gerek olmaksızın düzelme sağlanır. Çok uzun süreli vakalarda ve önerilerimize uyumsuz hastalarda bizim tedavi yöntemlerimize rağmen ameliyat gerekebilmektedir. Cerrahi tedavide ise lateral internal sfinkterotomi yapılmaktadır. Bu teknikte makat çevresinde spazma ve çatlağa neden olan kasın bir bölümü kesilerek serbestleştirme sağlanır. Bölümümüzde çok az sayıda hastaya bu operasyon gerekli olmaktadır. Ameliyat gerektiğinde dahi, bu işlem ekibimiz tarafından genel anestezi (narkoz) ya da regionel anestezi (belden uyuşturma) yapılmaksızın lokal anestezi ile ve hasta yatırılmaksızın gerçekleştirilmektedir.

Bu ameliyatın tam başarı ile sonuçlanması, tekrar etmemesi ve nadir de olsa ameliyat sonrası gaz-gaita kaçırma gibi risklerin olmaması amacıyla ameliyalarımızı özel kalibre ve basınç ölçer aletler ile ayarlayarak yapmaktayız (spazm kontrollü ve basınç kontrollu sfinkterotomi).
 
yukari